OSGB kocaeliisguvenligi.com

OSGB

Bu yazıda OSGB yani Ortak Sağlık Güvenlik Birimi terimi ile alakalı bazı başlıklara değineceğiz. Yazımızda OSGB tanımı, iş sağlığı ve güvenliği tarihçesi, neden gereksinim duyulduğu, iş kanunundaki yeri gibi konularda sizi bilgilendirmeye çalışacağız. Tüm bunların yanında tarafımızdan verilen hizmetlerle ilgili bilgilendirmeler de yapılacaktır.

OSGB Nedir ?

Ortak sağlık güvenlik birimi kısaltması OSGB olarak yazılır ve her iki şekilde de sık sık kullanılır. OSGB firmaları iş sağlığı ve güvenliği hizmeti veren  firmalardır ve Türkiye’de 27 Kasım 2010 tarihinde Resmi Gazete de yayınlandığı şekilde hizmet vermek maksadıyla kurulan, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yetkilendirilen, yasa ve yönetmeliklerle belirlenmiş sorumlulukları olan kuruluşlardır.

İş Sağlığı ve Güvenliği Tarihçesi

Tarihçe olarak, bireysel yapılan sağlık çalışmalarından ziyade, iş sağlığı ve güvenliği konusunun tarihte ilk hangi devletler tarafından ele alındığı ile ilgili bir bilgi paylaşalım. İş hekimliği İtalya’da doğmuştur fakat iş sağlığı ve güvenliği konusunu devlet olarak ele alan ilk ülke İngiltere’dir. İngiltere’deki sanayi inkılabı bu konunun üzerine daha fazla gidilmesini sağlamış ve devlet tarafından 1802 yılı başlarında Sağlık ve Ahlakın Korunması Kanunu ve 1833 tarihinde de Fabrikalar Kanunu çıkarılarak yürürlüğe girmiştir. Bunlara ek olarak İş Güvenliği Müfettişliği kanunu ile de denetim mekanizması kurulmuştur. Yine bu yıllarda avrupanın diğer ülkelerinde de çalışan sağlığı önemsenmeye başlanmış ve Fransa’da 1810 yılında İmparator Kararnamesi, 1841 yılında İş Mevzuatı yayınlanmıştır.

İş Sağlığı ve Güvenliği konusu sanayi konusu geliştikçe kalkınmış ve gelişmiş ülkelerde daha fazla ön plana çıkmış ve Amerika Birleşik Devletleri olmak üzere Japonya, Almanya, İngiltere, Kanada gibi ülkeler iş sağlığı ve güvenliği konusunu daha etraflıca incelemiş ve üzerinde daha fazla durmuşlardır.

OSGB Neden Gereklidir ?

Çıkartılan yasa gereği firmalarda tehlike sınıfına ve çalışan sayısına göre, kişi başına hesaplanan dakika sürelerinde iş güvenliği uzmanı, işyeri hekimi ve diğer sağlık personeli bulundurma zorunluluğu vardır. Ortak Sağlık Güvenlik Birimleri iş yerlerinde sağlık ve güvenlik tehlikelerine karşı yürüteceği her türlü önleyici ve düzeltici faaliyetleri düzenler. Yani işletmeniz için gerekli olan tüm iş sağlığı ve güvenliği uygulamalarını bir OSGB firması ile anlaşarak almış ve uygulamış olursunuz. Kocaeli iş güvenliği başlığı ile kurduğumuz bu site üzerinden bizimle iletişime geçerek de detaylı bilgi alabilir, hizmetlerimizden ve tecrübelerimizden faydalanabilirsiniz.

 

 

 

 

OSGB
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •