OSGB Hizmetlerimiz

25 Kasım 2009 tarih ve 27417 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren “İş Sağlığı ve Güvenliği Hizmetleri Yönetmeliği” kapsamında Etki OSGB, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’ndan Ortak Sağlık ve Güvenlik Yetki Belgesini almış ve iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerini sunmaya hak kazanmıştır. Bununla beraber Kocaeli ilinde A.Ş. olarak kurulan ilk OSGB firmasıdır. Kurulduğu günden bu güne yüzlerce firmaya ve binlerce çalışana hizmet veren firmamız, Kocaeli İş Güvenliği firmaları arasında ilk sıralarda yerini daima korumuştur.

 

Etki OSGB olarak verdiğimiz hizmetler aşağıdaki gibidir;

İş Güvenliği Uzmanı

İş Güvenliği, İSG kanun, tebliğ ve yönetmelikler vasıtasıyla çalışanların korunmasını ve zarar görmemesini sağlamaya yönelik yapılan uygulamalar bütünüdür. İş güvenliği uzmanı da bu bütünlüğün bir parçasıdır. İşyerlerinde tehlike doğurabilecek olay ve davranışları belirleyerek oluşabilecek zararların önüne geçmek için gerekli düzenlemeler ve geliştirmeler yapar.

İşyeri Hekimi

Yine İSG vasıtasıyla, çalışanların mesleki hastalıklardan ya da bilinmeyen sağlık sıkıntılarından dolayı zarar görmelerini engelleyecek muayene ve tetkikler yapar. İşyeri Hekimi, sağlık ve güvenlik arasındaki bağı oluşturan bir köprü niteliğindedir.

Diğer Sağlık Personeli

Halk arasında İşyeri Hemşiresi olarak bilinen diğer sağlık personelleri, İşyeri bina ve eklentilerinde hijyenik şartların takip edilip denetlemesinde işyeri hekimiyle birlikte çalışır.

Risk Analizi

Çalışma ortamında iş güvenliğinin sağlanması için çalışanın sağlığına, güvenliğine, tesise, çevreye ve malzemeye zarar verebilecek sağlık emniyet ve çevre kapsamındaki tüm tehlikelerin tespit edilmesi, tehlikelerin büyüklükleri, etki alanları ve gerçekleşme periyotları dikkate alınarak riskin değerlendirmesi gibi uygulamalar bütününe Risk Analizi denir. Bu uygulamalar İSG anlamında büyük önem taşımaktadır.

Acil Durum Planlaması

Meydana gelebilecek doğal afetler ile (yangın, deprem, sel v.b.) sabotaj gibi büyük zarar ve hasara sebep olabilecek risklerle mücadele edilmesi için gerekli tedbirlerin yasal mevzuatlara uygun şekilde alınmasına Acil Durum Planlaması denmektedir.

Patlamadan Korunma Dokümanı

Teknik anlamda çalışmalar içeren ve meydana gelme ihtimali olan patlama olaylarının önüne geçmeyi amaçlayan, çevrenin ve çalışanların patlamanın zararlarından korunmasını sağlayan yani temelde iş güvenliği için hazırlanan rapora Patlamadan Korunma Dokümanı denir.

Yangın Güvenliği

İşyerlerinde yangın olayının oluşmasını engellemek ve yangınla mücadele edilecek ortamın, çalışanların ve malzemelerin güvenliğini sağlamayı hedefleyerek yapılan etkili çalışmaların bütünü yangın güvenliğine girmektedir.

Teknik Ölçüm ve Periyodik Kontroller

Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliği‘ne göre iş ekipmanlarının kullanımında, ekipmanların güvenliğinin kurulma ve montaj şartlarına bağlı olduğu durumlarda söz konusu iş ekipmanlarının kurulmasından sonra ve ilk kez kullanılmadan önce ve yeri her değiştirildiğinde periyodik kontrolünün yapılması gerekmektedir.

 

Etki OSGB olarak yukarıda kısa tanımlarını verdiğimiz hizmetleri profesyonel ekip arkadaşlarımız ile gerçekleştirmekteyiz. Hizmetlerimizden yararlanmak için lütfen iletişime geçiniz.

 

  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •