İş Sağlığı ve Güvenliği İdari Para Cezaları

2017 Yılı İçin İş Sağlığı ve Güvenliği Para Cezaları

İş sağlığı ve güvenliği konusu son yıllarda üzerinde en çok durulan konulardan birisi. Ülkemizde ölümle, yaralanma ya da sakat kalma ile sonuçlanan iş kazası sayısı iş güvenliği alanında atılan yeni adımlar ve cezalar ile azaltılmaya ve bitirilmeye çalışılıyor.

2017 yılı için iş sağlığı ve güvenliği tedbirlerini almayan firmalara uygulanacak idari para cezaları açıklandı. 2017 yılı idari para cezaları, 2016 yılında uygulanan cezalar %3,83 arttırılarak ortaya çıkarılmıştır.

İdari para cezaları işyerinin tehlike sınıfına ve çalışan sayısına göre belirlenmekte ve bu uygulama ile tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta yer alan firmaların çalışan sayılarına göre daha fazla ceza ile karşılaşmaları söz konusudur. 1 Temmuz 2017 tarihinden itibaren az tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinin de 6331 sayılı iş sağlığı ve güvenliği kanunu kapsamında iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi hizmeti alma zorunluluğu da başlamıştır. Zorunluluğu yerine getirmeyen işyerleri 1 Temmuz 2017 tarihinden itibaren her ay 6760 TL para cezası ile karşı karşıya kalmaktalar. İş sağlığı ve iş güvenliği yani OSGB hizmeti alınmadığı için karşılaşılan tek ceza sadece bu değil.

İş Sağlığı ve İş Güvenliği Para Cezaları Nasıl Kesiliyor ?

Yukarıda da belirttiğimiz üzere, iş sağlığı ve iş güvenliği yani OSGB hizmeti almayan işyerleri bir çok farklı şekilde idari para cezaları ile karşı karşıya kalabilmekteler. Buna bir örnek olarak, işyerinde yaralanan bir çalışanın Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına yaptığı bir şikayet sonucu ya da firmanın İSG Katip üzerinden işyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanı ile yaptığı sözleşmeler takip edilerek hizmet durumları takip ediliyor ve ceza kesilmesi söz konusu olabiliyor. Denetleme sonucunda İş Sağlığı ve güvenliği kanundaki herhangi bir madde ihlali de ceza yazılma sebeplerinden biridir. Etki OSGB, kuruluşundan bu yana hizmet verdiği etkiosgb.com internet sitesinin yanında Kocaeli İş Güvenliği başlığı ile artık kocaeliisguvenligi.com internet sitesinden de hizmet vermektedir. İş güvenliği uzmanı ya da işyeri hekimi hizmeti almak istiyorsanız her iki siteden de bizlere ulaşabilirsiniz.

İş Sağlığı ve Güvenliği Cezaları 2017
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •