İş Güvenliği Nedir? - Kocaeli İş Güvenliği
İş Güvenliği Nedir? – Kocaeli İş Güvenliği

İş Güvenliği Nedir?

İş Güvenliği, işçilerin çalışırken başlarına gelebilecek olan her türlü olumsuzluğun önüne geçilebilmesi amacıyla alınan tüm tedbirler olarak açıklanabilir. Yalnızca ağır sanayi çalışanları değil, ofiste çalışan kişiler için de yapılması gereken iş güvenliği çalışmaları vardır. İş Güvenliği, bir ofiste dengesiz duran dolaptan, bir bina iskelesinde çalışan işçinin çalışma şekline varıncaya kadar alınması gereken önlemler dizisidir.

İş Güvenliği Neden Önemlidir?

Son yıllarda yaşanan iş kazaları sonucu oluşan yaralanma, sakat kalma ve ölümler sebebiyle iş güvenliği konusu gündeme gelmiş ve oldukça önem kazanmıştır. Yaşanan talihsiz iş kazaları neticesinde ölen ve yaralanan kişiler ve aileleri için devlet tarafından kampanyalar oluşturulmuş ve yardımlar toplanmıştır. Sosyal devlet olmanın gereği olarak yapılan bu uygulamalar sorunu kökten çözemeyeceğinden, iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili derin çalışmalar yapılmış ve bu alanla ilgili bakanlık tarafından iş sağlığı ve güvenliği kanunu çıkarılmıştır.

Kısacası, iş sağlığı ve güvenliği, çalışanların çalıştıkları işyerlerinde başlarına gelebilecek olumsuzlukların önüne geçmek ve çalışan kişilerin her türlü hakkını (öncelikli olarak yaşam hakkını) korumak için önemlidir.

İş Güvenliği Nasıl Sağlanır?

Çalışma koşullarının daha güvenli ve daha elverişli hale getirilmesi için yapılacak olan bu çalışmalar, ister evde hobi olarak yapılan herhangi bir işte olsun ister işyeri çalışma şartlarında olsun kendi sağlığınız ve çevrenizde bulunan kişilerin sağlığı için geri dönüşü olmayan sonuçların önüne geçebilecek öneme sahiptir. İş güvenliği nasıl sağlanır konusuna gelince, bu konu ucu oldukça açık bir konudur. Fakat, genel anlamda açıklamak gerekirse, çalışma ortamında yapılacak olan risk değerlendirmesi sonucu alınacak önlemler, çalışan kişilere verilecek iş güvenliği eğitimi, çalışanların teknik anlamda bilinçlendirilmesi, çalışırken giyilmesi gereken iş elbiselerinin seçimi gibi bir çok konu ele alınarak iş güvenliği sağlanabilir. Tabiki iş güvenliğini sağlamak için bir OSGB firması ile de çalışabilir, daha profesyonel bir destek alabilirsiniz.

İş Güvenliği ciddi bir iştir. Siz de profesyonel destek almak isterseniz iletişim sayfamızdan bize ulaşabilirsiniz.

Etki OSGB, yılların verdiği bilgi ve birikim ile, iş sağlığı ve güvenliği alanında hizmet vermeye devam etmektedir. Kurulduğu günden bu güne hizmet verdiği internet sitesinin yanına, Kocaeli iş güvenliği başlığı ile yeni kurulan kocaeliisguvenligi.com internet sitesini de aktifleştirerek, daha fazla kişiye ve firmaya hizmet vermeyi hedeflemektedir.

İş Güvenliği Nedir?
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •